Used 2016 Prime Time RV Spartan 1032 Toy Hauler Fifth Wheel
The Spartan 1032 toy hauler fifth wheel by Prime Time Manufacturing offers a large cargo area which provides much room for storage of your off road toys. In the rear you will find a spring assist ramp door, as well as an electric lift system with bed above and dual folding sofas below. In the corner, to the right of the side door there is an entertainment center.
The kitchen area offers a refrigerator, three burner range, double kitchen sink, and extra counter space. The opposite side of the fifth wheel has a slide with a three-piece reclining sectional and storage table. Along the front wall, just before you step up the stairs, there is an entertainment center.
There are two sets of stairs, the first will take you into the bathroom. The bathroom has a toilet, sink, and shower. The second set of stairs will lead you directly into the bedroom. There is a slide with two closets and a chest of drawers. There is also a queen bed and a corner entertainment center. Above the bed, and one either side find overhead cabinets, plus more!
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
You Save: $4,251
Sale Price: $34,995
Stock# 5CR010A
| Sleeps | 7 |
| Slides | 2 |
| Length | 36 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 13 ft 3 in |
| Hitch Weight | 2593 lbs |
| Dry Weight | 12557 lbs |
| Cargo Capacity | 4036 lbs |
| Fresh Water Capacity | 105 gals |
| Grey Water Capacity | 87 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| VIN | 5ZT3STXB9GG300670 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


