Used 2016 Redwood RV Sequoia SQ38GKS Fifth Wheel
Find plenty of space inside the Sequoia 38GKS fifth wheel by Redwood. This model features triple slides, an island, walk-thru bathroom, and front bedroom.
As you enter the fifth wheel, to the right notice a handy closet for storing coats or jackets. In the kitchen and living area there are dual opposing slides. The slide along the door side has a dinette and theater seating with cup holders. Along the rear there is additional seating at the sofa, and storage can be found in the overhead cabinet. The slide adjacent to the sofa has an entertainment center, pantry, three burner range, and a refrigerator. Find an additional pantry, and the island has a double kitchen sink and extra counter space for food prep.
Step up a few stairs, and find that the bathroom is a walk-thru with a private toilet, sink, and medicine cabinet on one side. You will also find a washer/dryer closet. Across the hall there is a shower.
The front bedroom has a slide with a dresser and a queen bed. Across find a sink, medicine cabinet, dresser/entertainment center. Along the front wall there is additional storage with the wardrobe, and much more!
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
You Save: $10,012
Sale Price: $24,988
Stock# 84993
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 39 ft 8 in |
| Ext Height | 13 ft 3 in |
| GVWR | 16000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 104 gals |
| Grey Water Capacity | 90 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Tire Size | 235/85R16G |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| VIN | 4V0FC3821GR006359 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


