Used 2016 Roadtrek CS ADVENTUROUS Motor Home Class B
LITHIUM & REAR LOUNGE W/ RV KING BED, PREMIUM CLASS B MOTORHOME. DESIGNED FOR TRAVELERS WHO WANT THE FREEDOM OF A CAMPER VAN WITHOUT SACRIFICING COMFORT, THE CS ADVENTUROUS FEATURES A SMART SPACE-MAXIMIZING INTERIOER AND TRUE FOUR-SEASON CAPABILITY
Call for details.
They did a great job fixing my motor problem on my Bayliner, the boat tech was very knowledgeable and nice. - Dan
Stock# F5998005A16
Chassis: MERCEDES-BENZ SPRINTER
Exterior Color: SILVER
Interior Color: DOVE
| Sleeps | 3 |
| Length | 22 ft 9 in |
| Ext Width | 6 ft 8 in |
| Ext Height | 9 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 3 in |
| Interior Color | DOVE |
| Exterior Color | SILVER |
| GVWR | 11030 lbs |
| Fresh Water Capacity | 33 gals |
| Grey Water Capacity | 21 gals |
| Black Water Capacity | 10 gals |
| Fuel Type | DIESEL |
| Miles | 74652 |
| Engine | MERCEDES-BENN 3.0 L V6 TURBO DIESEL |
| Chassis | MERCEDES-BENZ SPRINTER |
| Horsepower | 188 hp |
| Fuel Capacity | 24.5 gals |
| Wheelbase | 170 in |
| Torque | 325 ft-lb |
| Refrigerator Type | Refrigerator/Freezer |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | LARGE |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 3 gal |
| Water Heater Type | PROPANE |
| TV Info | LED SMART TV |
| Awning Info | ELECTRIC |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

