Used 2016 Roadtrek Popular 190 Motor Home Class B
The 190-Popular Class B motorhome by Roadtrek Motor Home offers spacious rear sleeping with a king size bed across the back or two twin beds if desired. The front passenger side chairs can also be converted to a bed.
During the day, you will find a front dinette with three swivel captain's chairs. As you continue down the passenger side of the van, there is a toilet. The rear sofa dinette also includes two bench seats. Continuing around the motorhome there is a refrigerator, microwave, single bowl sink, stove top, wardrobe, and more!
Meet the owner in Buffalo and talked to him and gave him a pair of gloves to dump his RV, what a pleasant guy to visit with. I would go in when I’m ready to buy. - Sheldon
Stock# 42126
Chassis: Chevy Express 3500
Exterior Color: White, Silver Ice, Charcoal Gr
Interior Color: CREAM
| Sleeps | 2 |
| Length | 20 ft |
| Ext Width | 6 ft 7 in |
| Ext Height | 8 ft 9 in |
| Int Height | 6 ft 1 in |
| Interior Color | CREAM |
| Exterior Color | White, Silver Ice, Charcoal Gr |
| Hitch Weight | 1000 lbs |
| GVWR | 9600 lbs |
| Cargo Capacity | 2000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 31 gals |
| Grey Water Capacity | 23 gals |
| Black Water Capacity | 10 gals |
| Tire Size | LT245/75R16E |
| Furnace BTU | 16000 btu |
| Generator | ONAN 2.8kW GAS |
| Fuel Type | Gas |
| Miles | 13440 |
| Engine | 6.0L SFI V-8 |
| Chassis | Chevy Express 3500 |
| Fuel Capacity | 31 gals |
| VIN | 1GCZGUCG7F1239258 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

