Used 2016 Thor Motor Coach Gemini 23TR Motor Home Class C - Diesel
Nobody Beats Beaumont RV!
Enter in front behind the passenger seat and notice a 32" LED TV overhead. This can easily be viewed from the sofa opposite. There are two sets of seat belts for your rear travelers, and the sofa can easily be turned into a 42" x 64" sleeping space for on board campers or overnight guests. A removable pedestal table creates a nice dining space up front. Plus there is a built-in skylight over the cab area providing more natural light inside.
To the left of the entrance enjoy cooking and preparing light meals and snacks with a two burner cook-top, convection microwave oven, overhead cabinets, refrigerator, and round kitchen sink. There are ample overhead cabinets for stowing away your dishes and things.
The bathroom features an angled 27" x 27" shower, toilet, and sink with overhead storage. There is also a linen cabinet opposite for your towels and toiletries.
A rear flip up queen size bed slides out to provide a bit more space inside with cushioned seating underneath. There is also a table base and a 24" LED TV. An accordion door can be pulled to give you more privacy in the bedroom area at night, plus so much more!
You can choose to add the optional exterior entertainment center with 32" LED TV so you can enjoy your favorite TV shows or movies out under the stars at night.
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
You Save: $68,979
Sale Price: $49,977
Stock# C54658
Chassis: Ford Transit
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 23 ft 6 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 5 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 10360 lbs |
| Fresh Water Capacity | 31 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 29 gals |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine | 3.2L Power Stroke |
| Chassis | Ford Transit |
| VIN | 1FDWS8PV6GKA54658 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


