Used 2016 Thor Motor Coach Miramar 34.3 Motor Home Class A
Enjoy seeing the country side in this Miramar class A gas motorhome by Thor Motor Coach. This bunkhouse model 34.3 features a full wall slide on the driver's side, a set of bunk beds that converts to a sofa or closet, and a king bed. Plus it sleeps nine!
Enter the side door and find plenty of space with the full wall slide fully extended. There is a sofa with air bed that provides a 45" x 74" sleeping area if needed. Or you can choose the optional theater seating in stead. Across from the sofa you will find the full wall slide starting with a dream dinette featuring a 45" x 69" sleeping area when prepared with a 40" LED TV above, an angled double kitchen sink, three burner range with microwave oven, a set of bunks that converts to a sofa or a closet, and dual bedroom closets with a 32" LED TV between the closets.
On the passenger side starting with the the rear bedroom there is a comfy king size slide out bed with nightstands on either side of the bed.
A side aisle bath is next and features a 30" x 36" shower, vanity with sink and toilet, plus storage. Just outside the bath is a small pantry and residential refrigerator.
If you need the extra sleeping space there is a handy drop-down bunk over the cab. If you are wondering about storage, there is full basement storage with aluminum side-hinged compartment doors. So, golf clubs, all of your outdoor camping equipment, lawn chairs, etc. can easily be stored without a problem.
Outside of the motor home you will also enjoy gathering around the 32" LED TV to watch the game. With the Miramar 34.3 bunkhouse, traveling with your family just got easier!
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
You Save: $10,004
Sale Price: $69,995
Stock# K3729A
Chassis: Ford F53
Exterior Color: 3 Full Body Paint, 2 Partial P
Interior Color: Chocolate Pearl, Cornerstone,
| Sleeps | 9 |
| Slides | 2 |
| Length | 35 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 9 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Interior Color | Chocolate Pearl, Cornerstone, |
| Exterior Color | 3 Full Body Paint, 2 Partial P |
| Hitch Weight | 8000 lbs |
| GVWR | 22000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 43 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 22.5" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Engine | 6.8L V10 |
| Chassis | Ford F53 |
| VIN | 1F66F5DYXG0A03216 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


