Used 2016 Thor Motor Coach Quantum RS26 Motor Home Class C
Step inside model RS26 and notice you will have everything you need at your fingertips as you travel about. There is a jackknife sofa with 32" x 66" sleeping area to the right of the main entry door. Opposite is more seating space with a Dream Dinette including a 42" x 68" sleeping area.
If you have added guests both can quickly be made into beds for one individual. The cab-over bunk will be a favorite of the kids to sleep up top with 54" x 87" of sleeping space. There is also a 40" LED TV on a swivel base for perfect viewing from anywhere in the coach.
To the left of the entry door find a refrigerator for your perishables. Opposite you can cook and prepare food with a three burner range, an overhead microwave oven, and there is also a double sink for cleaning up. You will also find plenty of storage for your dry and canned good in the pantry cupboard. The upper cabinets also provide places to keep your dishes and things organized and neatly tucked away.
The rear right corner features a queen bed slide out with nightstands and overhead storage. Choose to add an optional 32" LED TV if you like. And, conveniently located next door find a bathroom with a 24" x 36" shower, toilet, and sink. There is also a closet right outside the door for clothing, towels, or toiletries, plus so much more!
Joel was very helpful in the sales department. - Joy
Stock# UM111470
Chassis: Ford E450
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 27 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft 3 in |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 8000 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 26 gals |
| Black Water Capacity | 26 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Gasloline |
| Miles | 93303 |
| Engine | 6.8L V10 |
| Chassis | Ford E450 |
| VIN | 1FDXE4FS2GDC19637 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


