Used 2016 Tiffin Motorhomes Allegro RED 33 AA Motor Home Class A - Diesel
This Tiffin Allegro RED class A rear diesel coach 33 AA offers quad slides, a rear bedroom, and all the amenities you need to enjoy any future road trip.
Step inside just in front of the passenger seat and take a look back. With all slides fully extended you will have plenty of room to enjoy. There is a booth dinette and all of the kitchen amenities directly behind the passenger seat in a large slide out. In place of the booth dinette you could choose the optional dinette with computer workstation and two chairs if you like. The kitchen amenities includes: a double sink, a three burner range with microwave oven, and a two door refrigerator, plus pantry for dry good storage. You can also choose a residential refrigerator if you wish.
Opposite the booth dinette find a second main living area slide with a sofa bed including storage above, plus a lounge chair. There is also a standard flat screen TV located along the interior wall next to the lounge chair. You can also add an optional fireplace beneath the TV for a warm cozy feel. Perfect for those cool chilly nights.
As you continue toward the rear of this Allegro RED notice a side aisle bath on your right. The bath features a corner shower, toilet, linen cabinet, and vanity with sink.
Lastly, find a spacious bedroom area with slide out queen or optional king bed including nightstands and overhead storage. Along the rear wall find a closet for clothing storage, plus an optional washer and dryer. The side opposite the bed features a second bedroom slide out with overhead cabinets including drawers beneath, and a flat panel TV, plus so much more!
You can also choose to add an optional exterior TV if you like, plus so much more!
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
You Save: $27,960
Sale Price: $151,990
Stock# 998093
Chassis: Freightliner RED
| Sleeps | 4 |
| Slides | 4 |
| Length | 35 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 29500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 90 gals |
| Grey Water Capacity | 70 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 275/80R22.5 |
| Generator | 8000 |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 29620 |
| Engine | Cummins ISB 6.7L |
| Chassis | Freightliner RED |
| VIN | 4UZACWDT3GCHZ2512 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


