Used 2016 Tiffin Motorhomes Phaeton 40 QBH Motor Home Class A - Diesel
The quadruple slide out Phaeton 40 QBH from Tiffin Motorhomes features a rear full bathroom, an additional half bath and sleeping for up to seven.
As you enter this class A diesel motorhome at the front curb side, the front of the coach includes lots of overhead cabinets as well as a center mounted TV.
Moving down the road side, the slide has a sofa bed, booth dinette, overhead cabinets, residential refrigerator, and pantry. You may also choose the following optional items for the slide, a u-shaped booth dinette, a dinette with computer workstation, an entertainment center with one leather recliner, and leather recliners. Just back inside the coach, there is a TV facing the front with the option for a fireplace below.
Across the motorhome, a half bath includes a toilet, vanity sink and overhead cabinets.
Continuing toward the front, a slide has the main components of the kitchen including an angled double kitchen sink, range, optional dishwasher below the stove, overhead convection microwave, overhead cabinets and a sofa bed.
As you move to the rear, the bedroom includes a slide out with a queen size bed or optional king, with nightstands at each side and overhead cabinets. The opposite wall has a TV, overhead cabinets and drawers below.
The rear full bath includes a closet for an optional washer/dryer, a large vanity with sink, corner overhead cabinets, a large closet, more overhead cabinets, a toilet and a corner shower.
Outside you can even choose to have an optional TV, plus more!
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
You Save: $9,214
Sale Price: $159,785
Stock# CM762589
Chassis: Freightliner
| Sleeps | 7 |
| Slides | 4 |
| Length | 41 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 7 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| GVWR | 35320 lbs |
| Fresh Water Capacity | 90 gals |
| Grey Water Capacity | 66 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 275/80R 22.5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 29250 |
| Engine | Cummins ISL 380 Hp |
| Chassis | Freightliner |
| VIN | 4UZACGCYXGCHN6674 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


