Used 2016 Travel Lite Truck Campers 890SBRX Illusion Series Truck Camper
SOLD
(SOLD)
This 890SBRX Illusion Series hard-sided truck camper by Travel Lite has been designed to fit in the beds of most full-size 3/4 ton short or long bed trucks. These campers will hang over the back of a 6'6" truck bed by approximately 27". The roof had also just been redone in 2024.
*Stop on in and take a look, let our sales team make you a great deal, and go home a happy camper
**ASK US about our no-city tax as well as tax deductibility.
As you enter you will be pleasantly surprised by the space and amenities inside. There is a wet bath on your right featuring a toilet, shower, and vanity with sink and medicine cabinet. A storage closet for clothing and more can be found just inside the door to your left.
The kitchen area provides a single sink with hi rise faucet, three burner cook-top, and refrigerator. You can choose to upgrade the refrigerator to a 5 cu. ft. 3-way if you like, and add an optional built-in microwave oven. Opposite the kitchen area is a u-shaped dinette/bed combo with storage above the length of the seating.
Head up the steps to the cabover queen size bed featuring foot lockers on either side of the bed including a rear right corner closet, plus so much more!
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
Stock# 7665
| Sleeps | 3 |
| Length | 15 ft 5 in |
| Ext Width | 7 ft 8 in |
| Ext Height | 7 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Dry Weight | 1900 lbs |
| Fresh Water Capacity | 25 gals |
| Grey Water Capacity | 8 gals |
| Black Water Capacity | 6 gals |
| Furnace BTU | 18000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 3way |
| Refrigerator Size | 4 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| Floor Length | 8 ft 9 in |
| LP Tank Capacity | 40lb |
| Truck Bed Size | Short |
| Body Style | Hard-Side |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


