Used 2016 Venture RV Sonic SN170VRD Travel Trailer
The Sonic SN170VRD by Venture RV is a great travel trailer for a weekend away and sleeps 3.
As you enter to the right is a TV, wardrobe, and a queen bed with an overhead cabinet.
To the left of the entrance you will find a two burner range, double kitchen sink, and overhead storage. On the opposite side of the travel trailer there is a refrigerator and a pantry.
The bathroom offers a toilet, sink, linen storage, and a tub.
In the rear of the trailer you will find a dinette with overhead storage. In the corner there is a TV.
Stopped in cuz steps wouldn’t retract fully and was having problems with water heater. They were really booked, but took time to help us so we could get on the road again very nice people. - Rae
You Save: $5,009
Sale Price: $14,990
Stock# K26060A
| Sleeps | 3 |
| Length | 21 ft |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 340 lbs |
| GVWR | 4000 lbs |
| Dry Weight | 3260 lbs |
| Cargo Capacity | 740 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| VIN | 4EZT21721G4066224 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


