Used 2016 Venture RV SportTrek 312VBH Travel Trailer
Even before you step inside the trailer, check out the exterior kitchen which has a slide out drawer, sink, two burner range, and refrigerator.
As you enter the main entrance of the trailer, there is an entertainment directly in front of you. You are sure to love how open and spacious it is inside the trailer. Along one side there is an angled double kitchen sink, three burner range, overhead cabinet, refrigerator, and pantry. On the opposite side you will find a slide with a sofa, overhead cabinet, and dinette.
The bunk house is a place that your kids are sure to claim as their own! Inside of the bunk house there is a slide with a sofa, table, and flip-up bunk. Along the rear wall there is a set of bunk beds, and along the curb side of the trailer you will find another set of bunks. Across from the sofa there is an entertainment center.
Leaving the bunk house, the bathroom is on the right. Inside the bathroom there is a toilet, sink, medicine cabinet, and tub. The bathroom also has a convenient private entrance door which leads outside.
In the front bedroom you will find a queen bed, closets, and nightstands. Along the wall there is a TV mount.
Storage isn't a problem with all of the overhead cabinets throughout the trailer as well as the exterior pass thru storage area under the front bedroom, and more.
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
Stock# 2176
| Sleeps | 11 |
| Slides | 2 |
| Length | 35 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 8 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 800 lbs |
| GVWR | 8300 lbs |
| Dry Weight | 7110 lbs |
| Cargo Capacity | 1190 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


