Used 2016 Winnebago Industries Towables Minnie 2351 DKS Travel Trailer
Step into this 2351DKS Winnebago MINNIE travel trailer by Winnebago Industries Towables featuring double slide outs. You will enjoy the spaciousness you find inside along with all the amenities you need to enjoy your time away from home.
As you enter the trailer you will find a refrigerator tucked into the rear corner to your immediate left. The other rear corner has a full size bathroom including an angled shower, toilet, and a sink with medicine cabinet for convenient storage.
Moving into the main area of the trailer find a center island with a double kitchen sink, perfect for clean-up and food prep. The double slides opposite one another help to open up the floor plan without adding to the total tow length giving you plenty of space to move about. One slide features a large u-shaped dinette with corner cabinets above. The opposite slide provides a three burner range for cooking, a pantry for all of your canned and dry goods, and some counter space along with an overhead microwave oven.
There is also a television cabinet located in the main living area so it can easily be viewed from the dinette or kitchen area.
Move to the front of model 2351DKS and find a comfortable queen size bed with wardrobes on either side of the bed, plus a convenient overhead storage cabinet, and so much more!
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
Stock# T4785
| Sleeps | 4 |
| Slides | 2 |
| Length | 25 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 5 in |
| GVWR | 7000 lbs |
| Dry Weight | 5080 lbs |
| Cargo Capacity | 1920 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 41 gals |
| Black Water Capacity | 25 gals |
| Tire Size | ST205/75R14C |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| VIN | 54CA11N22G1C13623 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


