Used 2016 Winnebago Industries Towables Scorpion 4014 Toy Hauler Fifth Wheel
Enter and find yourself in the combined kitchen and living room space featuring a slide out refrigerator and three burner range to your immediate left. There is a counter peninsula which provides ample counter space with a raised bar top, and a double kitchen sink, plus storage along the wall and beneath the counter.
There is an entertainment center along the interior wall straight in from the door. You will also find a slide out u-shaped sofa with two tables opposite the door side for seating during meals, or just hanging out.
Up the steps to a front master bedroom and complete bath found to your left at the top of the steps. There is a 48" shower, toilet, sink, and linen cabinet. There is also a medicine cabinet above the sink for storing bathroom items.
In the front master you will enjoy a queen or optional king size Everpedic memory foam mattress that slides out with nightstands on either side of the bed. There is a dresser opposite the bed along the curb side wall, and a front wardrobe for hanging clothes, plus a space that has been prepped for a washer and dryer if you choose to add the appliances for more convenience.
Head back down through the kitchen and living area to the rear cargo space. Here there is a side man door besides the convenient rear ramp door. A half bath is featured at the front of the cargo space. You can access an overhead loft up front that features a loft TV/cabinet.
The garage space provides two 54" sleeper sofas below an optional queen lift bed above. There are garage overhead storage cabinets, and it is prepped for a TV if you would like, plus so much more!
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
You Save: $21,000
Sale Price: $53,995
Stock# CO658
| Sleeps | 10 |
| Slides | 3 |
| Length | 44 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 13 ft 3 in |
| Int Height | 8 ft 9 in |
| Hitch Weight | 3000 lbs |
| GVWR | 20800 lbs |
| Dry Weight | 14850 lbs |
| Fresh Water Capacity | 140 gals |
| Grey Water Capacity | 66 gals |
| Black Water Capacity | 66 gals |
| Tire Size | ST235/80R16E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| VIN | 54CB12989G1520223 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


