Used 2016 Winnebago View 24J Motor Home Class C - Diesel
A Fuel Efficient Mercedes Benz 16-18 mpg! One Owner Trade Sold New Here at our Dealership!
This is a great local, one owner trade, a 2016 Winnebago View 24J! The previous owners were nonsmokers and did not have pets in the RV!
Contact us to schedule your LIVE interactive presentation today to see this RV LIVE in the comfort of your home or office!
This coach is powered by the tried and true Mercedes Benz powertrain:
1. Mercedes Benz 3.0L 6 cylinder turbo diesel
2. 325 lb ft of torque or power
3. 188 horsepower
4. 5 speed automatic tip shift transmission with grade braking capability
5. Factory installed tow package
Includes the following factory installed options:
1. Heated drainage
2. Cab window blinds
3. Front cap with bed
4. Power skylight
5. Deluxe sleep system
6. Power vent fan in bath
7. Cab seat lounge cushions
8. Bedroom TV
Includes the following exterior highlights, in addition to the specifications on our website page and brochure:
1. 48 cubic feet of exterior and basement storage
2. 26.4 gallon fuel capacity
3. 13 gallon LP capacity
4. 6 gallon 110V and LP water heater
5. 30 amp electrical service
6. 15,000 BTU high efficiency air conditioning system
7. 16 foot awning
8. Dual deep cycle group 24 RV batteries
Missing an Option You're Looking For? We can add any additional options at our dealership, including satellite, solar, Nitrogen for your tires, and more!
At Lichtsinn RV our website has full video walkarounds on each RV, making it easy for you to purchase. On our website you can go for a virtual test drive, purchase your RV over the phone or the internet, and then take delivery at our dealership, which is only 1 Mile from the Winnebago factory here in Forest City, Iowa!
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
Stock# 901405B
Chassis: Mercedes-Benz Sprinter
Exterior Color: Copper Canyon Deluxe Paint Package
Interior Color: Zinc Gray and Beige with Aosta Cherry Cabinetry
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft 5 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Interior Color | Zinc Gray and Beige with Aosta Cherry Cabinetry |
| Exterior Color | Copper Canyon Deluxe Paint Package |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Cargo Capacity | 1306 lbs |
| Fresh Water Capacity | 38 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 34 gals |
| Tire Size | 16 |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Generator | Clean Burning 3,600 Watt Microquiet LP |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 19940 |
| Engine | Mercedes-Benz 3.0L Turbo Diesel |
| Chassis | Mercedes-Benz Sprinter |
| Horsepower | 188 hp |
| Fuel Capacity | 26.4 gals |
| Wheelbase | 170 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | 2 |
| Torque | 325 ft-lb |
| Refrigerator Type | Double Door Refrigerator and Freezer |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 4410 lbs |
| Axle Weight Rear | 7720 lbs |
| LP Tank Capacity | 13 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | 110 volt and LP water heater with Energy Management System |
| AC BTU | 15000 btu |
| Basement Storage | 48 cu. ft. |
| Awning Info | 16 |
| Gross Combined Weight | 11030 lbs |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | WDAPF4CC5G9649683 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


