Used 2017 Airstream International Signature 19 Travel Trailer
The perfect trailer for your weekend get-a-ways! This International Signature model 19 offers you the conveniences that you love while camping like a warm shower, a comfy place to sleep, and a way to cook up food so you can stay in camp and enjoy your surroundings!
Step inside and notice the 40" x 91" dinette/bed stretched across the front. Straight ahead is a kitchen area where you can easily prepare your favorite camp dishes with a three burner cook-top, a single sink for cleaning up, and storage. Opposite just inside the entry door on your left enjoy the pantry for food storage, and a 4.0 cu. ft. refrigerator to keep your perishables nice and fresh for awhile.
In the rear left corner there is a 48" x 76" bed where you can snuggle in for the night. Watch a little television before turning in as there is a LED TV above the refrigerator. Opposite the fridge you will find a wardrobe for your clothing, plus a round bath sink just outside the rear corner bathroom which features a shower and toilet. Here you can easily feel refreshed for each day of adventure, plus there is a curtain that can be pulled to give separation from the rear bed area from the front dinette/bed and kitchen space, plus so much more!
Great service, super friendly and very patient answering a hundred questions. Finance lady Christen was very helpful in getting us the best deal. All wonderful people, thank you all so much. - Tricia
Stock# 26U002A
| Sleeps | 4 |
| Length | 19 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 9 ft 9 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 550 lbs |
| GVWR | 4500 lbs |
| Dry Weight | 3823 lbs |
| Cargo Capacity | 648 lbs |
| Fresh Water Capacity | 23 gals |
| Grey Water Capacity | 21 gals |
| Black Water Capacity | 18 gals |
| Furnace BTU | 16000 btu |
| VIN | 1STCFAA27HJ541149 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


