Used 2017 American Coach American Revolution 42G Motor Home Class A - Diesel
Employee Pricing Event
Step inside model 42G class A diesel coach and take a look around. Here you will find plenty of at home features that will make your travel time very enjoyable. Starting up front you have a 32" LED TV above the cab area, as well as a 50" LED TV just inside the start of the full wall slide that also includes an electric fireplace below. Kick back and watch your favorite shows seated at the L-sofa transformer with air mattress on the opposite side, or in the Ekornes consul plus chair next to the TV. The sofa can also double as sleeping space for overnight guests.
The slide out along the road side begins with the sofa mentioned above and includes the kitchen which features a pull-out galley extension for added counter work space. There is also a double sink, a two burner induction cook-top with overhead microwave oven, and dishwasher so you can quickly get back to having fun rather than cleaning up. Opposite there is a residential refrigerator for your perishables, a pantry for dry food storage, and a dining table for meal times or game time in the full wall slide out, and more.
There is a handy 1/2 bath along the curb side, and a stackable washer/dryer opposite. Now that is convenient!
Through the sliding doors just beyond the washer/dryer you will find the master bedroom and bath. The bedroom offers a slide out king size Dream Easy series bed that is 72" x 80" and features overhead storage, plus nightstands as well. Opposite you will find a dresser with a 32" LED TV above, plus wardrobes including overhead storage on either side for storage.
A second sliding pocket door leads into the rear master bath which includes a shower, toilet, and a vanity along the back wall. On either side of the vanity you will find one full length wardrobe on the right, and a wardrobe with pull-outs on the left, plus so much more!
They did a great job fixing my motor problem on my Bayliner, the boat tech was very knowledgeable and nice. - Dan
You Save: $36,855
Sale Price: $199,995
Stock# 6752
Chassis: Freightliner XCM
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 43 ft |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 11 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 15000 lbs |
| GVWR | 44600 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 295/80R 22.5" Michelin Radial |
| Generator | 10.0 kW Onan® Quiet Diesel |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 63245 |
| Engine | Cummins ISL9 |
| Chassis | Freightliner XCM |
| Horsepower | 450 hp |
| Fuel Capacity | 150 gals |
| Wheelbase | 302 in |
| Available Beds | King |
| Torque | 1250 ft-lb |
| Refrigerator Type | Residential with ice maker |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Axle Weight Front | 14600 lbs |
| Axle Weight Rear | 20000 lbs |
| Axle Weight Tag | 10000 lbs |
| AC BTU | 45000 btu |
| TV Info | LR 50" LED HDTV, Front 32" LED HDTV, BR 32" LED HDTV, Ext. 42" LED |
| Awning Info | electric |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 59600 lbs |
| VIN | 4UZFCGCY2HCJF7297 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


