Used 2017 Coachmen RV Apex Nano 185BH Travel Trailer
Perfect Small Lightweight Bunkhouse!!This Camper is Clean and in Great Shape with normal wear and tear!!
This Coachmen Apex Nano Ultra Lite bunkhouse model makes camping more enjoyable for your family. Model 185BH offers sleeping for five with rear bunks for the kids.
Step inside and find a 54" x 80" double bed up front with large overhead storage cabinet for your things. There is a booth dinette straight ahead for dining which also featured storage above. This can easily be made into sleeping space for one extra person at night.
To the left of the main entry door find a double sink, two burner cook-top with microwave oven below, a pantry for dry good storage, a refrigerator, plus a wardrobe for clothing storage as well.
There are bunks in the rear that the kids will certainly enjoy. Plus the convenience of a private toilet and tub/shower is also available.
There is plenty of exterior storage with the front pass-through compartment and a bit of storage can also be found beneath the set of bunks, plus so much more!
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
Stock# 7879-1
Exterior Color: Gray
Interior Color: Cayenne Shadow, Espresso, Pebble
| Sleeps | 5 |
| Length | 20 ft 6 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 9 ft 7 in |
| Interior Color | Cayenne Shadow, Espresso, Pebble |
| Exterior Color | Gray |
| Hitch Weight | 350 lbs |
| GVWR | 3800 lbs |
| Dry Weight | 2850 lbs |
| Cargo Capacity | 950 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | 1 |
| Refrigerator Type | Single Door 2-Way |
| Refrigerator Size | 3 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Type | DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 12' Power |
| Number of LP Tanks | 1 |
| VIN | 5zt2cxhc4hf011274 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


