Used 2017 Coachmen RV Apex Ultra-Lite 288BHS Travel Trailer
There is no doubt that you will have a great camping experience in this 288BHS Apex Ultra Lite trailer by Coachmen RV featuring a large slide out, double bed bunks, and dual entry.
Starting in front as you step inside you will see to your right a queen bed with plenty of storage with wardrobes and overhead cabinets. At the rear of the bed is an entertainment center that can easily be viewed throughout the entire living and kitchen area of the unit.
The large slide out in the living area opens up the interior and provides a spacious at-home feel. Along one side there is a slide out that includes a sofa, a double kitchen sink, three burner range with microwave oven and a pantry. Opposite the slide is a booth dinette for meal time, a refrigerator, and a wardrobe just outside the rear corner bath.
A double bed set of bunks offer plenty of sleeping for family or guests, and the convenient corner bath nearby has a tub/shower, toilet, sink, and private entry from outside. This is a great feature allowing the use of the bathroom with a quick step inside when you are enjoying the outdoors.
There is also plenty of storage featured throughout the unit with overhead cabinets and wardrobes inside, plus the large pass through compartment up front has space for all of your extra gear and much more!
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
Stock# ID105A
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 2 in |
| Hitch Weight | 585 lbs |
| GVWR | 7000 lbs |
| Dry Weight | 4882 lbs |
| Cargo Capacity | 2118 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | 1 |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 40000 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Power |
| Number of LP Tanks | 2 |
| VIN | 5ZT2CXUBXHA010690 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


