Used 2017 Coachmen RV Catalina 333RETS Travel Trailer
NO HIDDEN FEES! - PDI & Walkthrough INCLUDED!
Looking for a lot of "doubles"? There are two entertainment centers, two fireplaces, plus two lounge chairs in the Coachmen Catalina model 333RETS.
Step inside the travel trailer and see the bath straight ahead. The bath features an angled shower with glass shower door, a toilet, and a sink with medicine cabinet. There are two entry doors for easy access from within the bedroom as well as from the main living area.
The front bedroom features a queen size slide out bed with nightstands. There is a full front wall wardrobe with sliding doors, plus interior storage shelves on either end. There is also an entertainment center opposite the bed with a cozy fireplace below!
Head back toward the rear of this unit and see a wide open concept kitchen and living space with dual opposing slides. There is a slide out free standing dinette and two lounge chairs with overhead cabinets to the left of the entry door.
The rear wall features a full entertainment center with counter-top space along the rear wall, and cabinets above and below, plus a fireplace below the TV area.
Opposite the door side find a slide out sofa, a refrigerator, and a three burner range. There is also a L-shaped counter with a double sink, microwave oven, and plenty of counter space for food prep and overhead cabinets for storage.
There is also exterior storage up front, a 14' awning, and so much more.
I give this dealership and all the employees there a five out of a five star rating. Everyone went above and beyond. They were so helpful with everything. I couldn't be happier with the service there! - Jon
Stock# 1548
| Sleeps | 3 |
| Slides | 3 |
| Length | 35 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 1050 lbs |
| GVWR | 10500 lbs |
| Dry Weight | 7941 lbs |
| Cargo Capacity | 2559 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 5ZT2CAYB2HT009965 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


