Used 2017 Coachmen RV Catalina Legacy 243RBS Travel Trailer
Step into this 243RBS Catalina Legacy travel trailer by Coachmen RV featuring a single slide for more interior space, plus a rear bath, breakfast bar, and a fireplace!
As you move into the main living area of this unit you will see a spacious retreat filled with everything you need while traveling away from home. The single slide out featuring a booth dinette and sofa provides plenty of space for dining and just hanging out. There is a pantry and an entertainment center located nearby along the interior living room wall that can easily be seen from any of the seating. It also includes a cozy fireplace below.
The kitchen is directly across from the sofa and dinette and features a refrigerator, a three burner range with overhead microwave, and a kitchen sink for easy cleanup. There is also a breakfast bar with two stools, plus overhead storage for your daily dishes and other kitchen items.
The rear of the travel trailer features a second pantry and wardrobe, plus a corner bath complete with an angled shower including a glass door, a toilet, and a sink with medicine cabinet above for your convenience.
In the front of this Legacy Edition model there is a private bedroom with a queen bed and wardrobes on both sides, plus a front pass-thru storage compartment for exterior camping gear, and so much more!
You can also choose a free standing dinette to replace the booth dinette if you like.
Awesome experience. Shawn was great and super helpful, very knowledgeable and made things very easy and quick. - Christopher
You Save: $2,905
Sale Price: $9,995
Stock# 19822A
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 27 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 7 in |
| Hitch Weight | 687 lbs |
| GVWR | 7600 lbs |
| Dry Weight | 5762 lbs |
| Cargo Capacity | 1838 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


