Used 2017 Coachmen RV Chaparral Lite 295BHS Fifth Wheel
BUNKS! 2 SLIDES!
Coachmen Chaparral 5th Wheel 295BHS highlights:
- Outside Kitchen
- Bunks
- 2 Slides!
- Booth Style Dinette
Double your fun and time in the 295BHS Chaparral Lite fifth wheel by Coachmen RV. This model features double slide outs and a double rear bunk bed as well as a pull-out exterior kitchen.
As you enter this model, you will love how open and spacious the combined kitchen and living area are! Here there is a slide out along the road side. The slide features a dinette and a tri-fold sofa with an overhead cabinet. Both the sofa and dinette can easily convert into additional sleeping space at night.
To the left of the entry door there is a L-shaped counter with a double sink, an overhead cabinet, a three burner range, and an overhead microwave. You can store your perishables in the refrigerator, and next to the refrigerator there is an entertainment center.
Located in the rear there is a set of double bunk beds with a set of stairs for easy access to the top bunk. You will also find a wardrobe where you can store your clothes.
Heading toward the front of the fifth wheel, there is a step up to the bathroom and bedroom area. The side aisle bathroom features a toilet, a corner shower, and a sink. A sliding door closes off the bathroom from the bedroom.
In the front bedroom there is a queen bed, a nightstand, and a wardrobe. There is also a slide out with a wardrobe and in the bathroom the slide continues with a linen cabinet.
Outside you will find a pull-out kitchen with a sink, grill, and a refrigerator, and more!
I give this dealership and all the employees there a five out of a five star rating. Everyone went above and beyond. They were so helpful with everything. I couldn't be happier with the service there! - Jon
Stock# 6469
| Sleeps | 8 |
| Slides | 2 |
| Length | 34 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 8 in |
| Hitch Weight | 1578 lbs |
| GVWR | 11000 lbs |
| Dry Weight | 8898 lbs |
| Cargo Capacity | 2102 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 66 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Tire Size | 15" |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 315681 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


