Used 2017 Coachmen RV Chaparral X-Lite 31RLS Fifth Wheel
As you enter notice the kitchen area straight ahead. There is an L-shaped counter with a double sink, plus overhead cabinets and a microwave oven along the interior wall. The slide behind it features a three burner range, refrigerator, and additional storage plus a bit of counter space as well. There is also a tri-fold sofa in this road side slide out.
Just inside the door to the left you will find a slide out closet and entertainment center, plus a booth dinette for dining. Adjacent across the rear of the unit find two lounge chairs with an end table between, and overhead cabinets the entire width of the fifth wheel for added storage.
Head right at the entry door and one step up into a private front bedroom and bath area. The side aisle bath to your left features a 40" x 30" shower, toilet, and linen cabinet, plus sink and overhead medicine cabinet.
The private front bedroom offers a relaxing space to get refreshed for another day of adventure. You will love the queen size bed, nightstand, and two clothing wardrobes, plus so much more!
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Stock# 11972A
Exterior Color: TAN
Interior Color: TAN
| Sleeps | 4 |
| Slides | 2 |
| Length | 32 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 8 in |
| Interior Color | TAN |
| Exterior Color | TAN |
| Hitch Weight | 1300 lbs |
| GVWR | 9900 lbs |
| Dry Weight | 8060 lbs |
| Cargo Capacity | 1840 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 33 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Tire Size | 15" |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


