Used 2017 Coachmen RV Freedom Express 301BLDS Travel Trailer
Nice big toy hauler bumper pull. Can fit a full size side by side! Super nice shape inside and out. Especially for a 2017. One of the cleanest we’ve seen. Exterior is very nice. Fiberglass is smooth and shiny. Decals look great. Interior is in very nice condition. No leaks or soft spots. Everything works. Built to sleep 6 to 8. Tons of floor space and nice amount of storage. Priced well below book value! Located at our new location! 307 West Parker Street in Plumerville.
I want to say thank you for everything that you did. You went way beyond my expectations. Everyone was so helpful. You are all amazing! - Karen
Stock# 024012
Exterior Color: Tan
Interior Color: Brown
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 10 in |
| Interior Color | Brown |
| Exterior Color | Tan |
| Hitch Weight | 953 lbs |
| GVWR | 9900 lbs |
| Dry Weight | 6821 lbs |
| Cargo Capacity | 3079 lbs |
| Fresh Water Capacity | 98 gals |
| Grey Water Capacity | 33 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Furnace BTU | 18000 btu |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | RV Queen, Bunks, Dinette |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 40 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | 40" TV/32" TV |
| Awning Info | Power awning with LED light strip |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

