Used 2017 Coachmen RV Pursuit 27 KB Motor Home Class A
This Coachmen Pursuit class A motor home has everything you need and more to fully enjoy the time you spend away from home. The electric front drop down bunk provides added sleeping space for family or overnight guests. Plus there is a cockpit table and computer workstation up front.
Model 27KB features a large passenger side slide out to the left of the entry door which provides a three burner range with overhead microwave oven, a double kitchen sink, refrigerator, and a pantry. This same slide also provides a rear bedroom king size bed with nightstands and overhead storage too.
The driver side features an L-shaped dinette with extension so that it creates a u-shaped bench area for added seating. There is also overhead storage to keep things neatly tucked away when not being used. A 32" TV is mounted just over the entry door making it easily viewable.
A convenient side aisle bath is centrally located and offers a 38" x 24" shower, a toilet, and a vanity with sink including linen storage overhead. Just outside the bathroom you will find a handy broom closet.
The rear bedroom features plenty of storage with dual wardrobes along the road side, additional storage between each wardrobe along with a 32" LED TV, plus the king size bed slide out along the curb side provides added walking around space, and nice sleeping space while you travel.
There is an optional exterior 32" LED TV you can add, plus so much more!
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
You Save: $13,000
Sale Price: $54,950
Stock# 5335
Chassis: Ford
Exterior Color: Std. Oyster, Opt. Oyster w/Partial Paint, Opt. Sand Castle or Ivory Shore Full Body Paint
Interior Color: Copper Penny, Desert Spice, Scenic Swirl
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft |
| Interior Color | Copper Penny, Desert Spice, Scenic Swirl |
| Exterior Color | Std. Oyster, Opt. Oyster w/Partial Paint, Opt. Sand Castle or Ivory Shore Full Body Paint |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 18000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Generator | 4.0 Onan |
| Fuel Type | Gasoline |
| Miles | 11128 |
| Engine | 6.8L V10 |
| Chassis | Ford |
| VIN | 1F65F5DY9H0A04693 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


