Used 2017 CrossRoads RV Cruiser Aire CR28RL Fifth Wheel
THIS RV IS SOLD. MORE AVAILABLE, CALL 812-354-2979
- Front Private Bedroom with Queen Bed and Wardrobe Slide
- Full Bath with Entry from Hall or Bedroom
- Opposing Slides in Living Area
- 2 Recliners at Rear
- Sofa
- Table with 4 Chairs
- Full Kitchen
- Fireplace
- Electric Stabilizing Jacks
You will enjoy camping with family and friends in this CrossRoads Cruiser Aire fifth wheel model CR28RL. Enjoy spacious rooms thanks to three nice slide outs, and all of the amenities needed to feel comfortable while away from home.
Step inside and head up the steps to your right. The first door on your left is a full bath that includes a 34" x 34" corner shower, a toilet, and a vanity with sink, plus overhead medicine cabinet. The sliding door inside the bath leads into the front master bedroom and also allows access to the linen/wardrobe slide out.
Inside the front bedroom you will rest easily on a queen size bed with storage on either side, and also find more space for your things in the overhead cabinetry.
Back down at the main level entry door enjoy a spacious living area including a slide out entertainment center and booth dinette along the curb side. The back wall offers two lounge chairs and a rear overhead storage cabinet. The slide along the road side features more seating including a sofa with storage above, and a refrigerator plus three burner range including an overhead microwave and more. Along the interior wall there is added counter space and a double sink so you can easily prepare food for your family, and cleaning up will be a breeze.
All this and more will make any camping trip you take fun and comfortable.
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
Stock# E021345
Exterior Color: Tan
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 30 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 1 in |
| Exterior Color | Tan |
| Hitch Weight | 1406 lbs |
| GVWR | 10206 lbs |
| Dry Weight | 7980 lbs |
| Cargo Capacity | 2226 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 44 gals |
| Black Water Capacity | 44 gals |
| Tire Size | ST225/75R15 D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen, Tri-Fold Sofa |
| Refrigerator Type | Double Door Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 34" x 34" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 6574 lbs |
| LP Tank Capacity | 60 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 28500 btu |
| TV Info | TV |
| Awning Info | 14' Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4V0FC282611E021345 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


