Used 2017 CrossRoads RV Sunset Trail Super Lite SS289QB Travel Trailer
This CrossRoads Sunset Trail Super Lite is filled with everything you need to enjoy traveling with the whole gang! Model SS289QB features a private bunkhouse, two kitchens, one inside and one outside, plus a large slide which provides seating and extra interior space to move about.
Check out the outside kitchen base just off the rear of the curb side. There is a kitchen refrigerator so you can keep cold drinks and snacks on hand, plus a slide out two burner cook-top and single sink for food prep and cooking. The chef in the family is sure to enjoy this feature.
As you enter this Sunset Trail Super Lite you will find a queen bed in front. There is an entertainment center just off the foot of the bed with sliding doors on either side allowing access to both sides of the bed. You can sleep comfortably and also find plenty of storage with the bedside wardrobes and front overhead cabinets for clothing storage and other personal belongings.
To the left of the entry door enjoy cooking inside with the appliances provided. There is a refrigerator, a three burner range including an overhead microwave oven, and a double sink. There is also plenty of storage for your dishes and things overhead.
Opposite the door side enjoy seating for six or seven with a booth dinette and 64" sofa slide out. This creates more walking around space in the middle of the unit, and both can be turned easily into sleeping space as well. Just off the dinette slide you will find a wardrobe/pantry for storage needs of your choice.
The side aisle bath, along the curb side, features a 36" shower, toilet, and vanity with sink. This is a much needed convenience while camping.
The rear private bunkhouse is perfect for your larger family with a flip-up bunk above a junior dinette for two. There is another set of bunks opposite that are 38" x 74" for two more sleepy campers, and a wardrobe between for your things, plus so much more!
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
You Save: $6,700
Sale Price: $8,295
Stock# T1411
Exterior Color: BLACK
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Exterior Color | BLACK |
| Hitch Weight | 768 lbs |
| GVWR | 7600 lbs |
| Dry Weight | 5598 lbs |
| Cargo Capacity | 2002 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST205/75R14C |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 9660 lbs |
| LP Tank Capacity | 40 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 16' Electric |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 4YDT28924H5350026 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


