Used 2017 CrossRoads RV Volante 33SB Travel Trailer
Take the whole family camping, and have plenty of room for everyone and everything in the Volante 33SB. This travel trailer by CrossRoads RV features double slide outs, a rear bunk house, an outdoor kitchen, and two entry doors.
Before you head inside, check out the outdoor kitchen with a two burner range, sink, overhead cabinet, and refrigerator.
Enter through the door closest to the front of the trailer and find to the left a double kitchen sink, a three burner range, microwave, refrigerator, and pantry. The opposite side of the trailer features a slide out with a U-shaped dinette, sofa, and overhead cabinet. Enjoy the seating options of the dinette and sofa during the day, and at night you can use this area for additional sleeping space. You will also enjoy the entertainment center which can easily be seen from the main living area.
After a fun day of adventure outside, retreat to the master bedroom where there is a queen bed, two shirt closets, nightstands, an overhead cabinet to keep your things organized and tidy, and a wardrobe.
Heading toward the rear of the trailer, the bathroom is on the left. Inside the bathroom you will find a toilet, sink, medicine cabinet, and tub. There is also a private entry door from the bathroom leading outside.
The rear bunk house is a spot that your kids are sure to love! Along one side there is a slide with a sofa and a flip up bunk. There is another bunk along the rear of the room, and above the outside kitchen find an additional bunk with a wardrobe below, and more!
RV Leaders got my attention with their website showing the best price anywhere. They followed up with impressively responsive correspondence. Everyone there was very knowledgeable, enthusiastic, and personable. I highly recommend RV Leaders & Camping Outlet. - Jim
You Save: $21,399
Sale Price: $18,995
Stock# LM5699
| Sleeps | 10 |
| Slides | 2 |
| Length | 37 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Hitch Weight | 824 lbs |
| GVWR | 9950 lbs |
| Dry Weight | 8034 lbs |
| Cargo Capacity | 1916 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 44 gals |
| Black Water Capacity | 44 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Number Of Bunks | 4 |
| Available Beds | Queen |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 5080 lbs |
| LP Tank Capacity | 60 |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 18' |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 4V0TC3324HG008694 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


