Used 2017 Cruiser Shadow Cruiser S-193MBS Travel Trailer
This single slide out Shadow Cruiser travel trailer by Cruiser RV has just what you need to make camping enjoyable, as well as easy and fun!
As you step inside model 195MBS you will see a sofa with a Murphy bed to your right. Storage can be found in either bedside wardrobe.
In the kitchen area you have a refrigerator and a three burner range with oven. A double kitchen sink for food prep and cleanup makes cooking easy.
On the opposite side of the trailer there is a slide out with a dinette. You can enjoy your meals around the dinette, or maybe even play a card game or two.
The rear of this unit features a full bath with toilet, sink, medicine cabinet, and corner shower. Plus there is a large wardrobe for linens and things, and more!
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
Stock# 3437
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 22 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 560 lbs |
| GVWR | 6160 lbs |
| Dry Weight | 4480 lbs |
| Cargo Capacity | 1680 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Murphy Bed |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 3920 lbs |
| LP Tank Capacity | 40 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Electric |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 5rxdb2228h1343437 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


