Used 2017 Dutchmen RV Aerolite Luxury Class 272RBSS Travel Trailer
Discover the 2017 AEROLITE 272RBSS
Step inside to find a wide open interior with dual opposing slides. To your immediate left the kitchen slide features a refrigerator, a three burner range with overhead cabinets, and a microwave oven. There is a pantry just off of the slide out for dry and canned food storage needs. Plus there is an island which provides added counter space and a double sink as well.
The slide out opposite the door side features a booth dinette and sofa including overhead storage for all of your things. A nearby entertainment center can easily be viewed from any seat in the room. On either side of the entertainment center there are sliding doors that provide access to both sides of the front master bedroom. Inside you will find a king size bed, wardrobes and nightstands on each side, and overhead storage above the bed.
In the very rear of this travel trailer enjoy a spacious rear bath which provides a linen cabinet, a toilet, a 34" angled shower, and a vanity with sink. There is also an overhead storage cabinet as well.
On the outside you will enjoy plenty of storage in the front with access on either side. In the rear enjoy the outside kitchen featuring a shelf with cargo net, a refrigerator, and two burner range, plus so much more!
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
Stock# 90
Interior Color: Nightscape, Cool Springs, French Roast
| Sleeps | 4 |
| Slides | 2 |
| Length | 31 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Interior Color | Nightscape, Cool Springs, French Roast |
| Hitch Weight | 935 lbs |
| Dry Weight | 6945 lbs |
| Cargo Capacity | 2735 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 67 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 34" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | electric |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Angled |
| VIN | 4YDT27223HP910725 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


