Used 2017 Dutchmen RV Aspen Trail 2730RBS Travel Trailer
Handyman Special!
This Aspen Trail travel trailer has just what you need to make camping convenient and fun. Featuring dual slides for added interior space, a kitchen island, and an outdoor kitchen too!
Check out the outside kitchen on this 2730RBS model and see how easy it will be to dine outdoors if you like.
Now, step inside and see how spacious this Aspen Trail model is with the dual slides fully opened up. There is a front bedroom to your right through the entry door which features a queen size bed, overhead storage, and shirt closets on both sides, plus more.
The combined living area and kitchen provides a slide out 73" booth dinette and sofa with overhead cabinets. Both can be used for extra sleeping space if needed at night.
On the opposite side you will find the inside kitchen amenities. There is a refrigerator, three burner range with microwave oven above, and counter space, plus overhead cabinets for storage. There is also a bit more counter space with the island just off center, and a double kitchen sink for easy cleanup. You can also find a pantry for dry good storage off to the side of the slide out.
The rear bath features a large wardrobe, toilet, sink, and 28" x 54" shower, plus so much more!
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
You Save: $9,994
Sale Price: $3,993
Stock# 11930A
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 31 ft |
| Ext Height | 11 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 814 lbs |
| Dry Weight | 6824 lbs |
| Cargo Capacity | 2856 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 2 door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 28" x 54" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | combo |
| Awning Info | manual |
| Number of LP Tanks | 2 |
| VIN | 4YDT27320H8921836 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


