Used 2017 Dutchmen RV Kodiak 230RBSL Travel Trailer
It's time to enjoy camping in this Kodiak Ultimate travel trailer 230RBSL by Dutchmen. This unit features a single slide for added space, a rear bath, and an outside kitchen, plus so much more!
As you enter you will see the single slide u-shaped dinette along the road side wall. You will have plenty of space for everyone to enjoy a meal, a board game or two, or just to sit and hang out. There is a TV on the interior wall for easy viewing, and a pantry next to the dinette for non-perishables.
The kitchen features a refrigerator, three burner range, microwave oven, and double sink on an angled counter top. Plus there are overhead cabinets for your storage needs.
A rear bathroom provides everything you need to keep clean and refreshed with a radius shower, toilet, sink, and wardrobe, plus a linen/wardrobe cabinet too.
The front bedroom includes a queen bed, two wardrobes, and overhead storage.
Outside find an exterior kitchen with a sink, refrigerator, and so much more!
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
Stock# B642A
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 27 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 9 in |
| Hitch Weight | 663 lbs |
| Dry Weight | 5198 lbs |
| Cargo Capacity | 2402 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Tire Size | 15" |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR 32" LED, BR TV Hookup |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4YDT23023HJ971166 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


