Used 2017 Dutchmen RV Kodiak Ultra Lite 172E Expandable
Room for the Whole Crew!
APPLIANCES:
- REFRIGERATOR
- MICROWAVE
ELECTRICAL:
- AIR CONDITIONER
- FURNACE
EXTERIOR:
- POWER AWNING
- SPARE TIRE KIT
- EXTERIOR SHOWER
INTERIOR:
- QUEEN BED X2
This Kodiak Ultra Lite expandable 172E by Dutchmen RV features front and rear tent end beds for sleeping. Each have a storage shelf above as you enter the tent end bunk.
As you enter the main door there is a full bath straight ahead which features a 27" angled shower, toilet, and sink with overhead cabinet for your things.
To the right of the door you will find a convenient double sink for kitchen cleanup, a three burner range with microwave oven, and an overhead cabinet for storage. The refrigerator is located along the opposite side of the room next to the booth dinette that is 40" x 74". The dinette table can be folded down to create more sleeping space if needed.
Opposite the dinette is a standard sofa with overhead storage. Like the dinette, it too can be quickly made into additional sleeping space, plus so much more!
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
Stock# 5650CS
| Sleeps | 6 |
| Length | 18 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft |
| Hitch Weight | 284 lbs |
| Dry Weight | 3120 lbs |
| Cargo Capacity | 689 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Tire Size | 14" |
| Available Beds | 2 Queen Tent End |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 27" |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Angled |
| VIN | 4YDT17216HJ970334 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


