Used 2017 Dutchmen RV Kodiak Ultra Lite 255BHSL Travel Trailer
PICTURES COMING SOONChoose this Dutchmen Kodiak 255BHSL Ultra Lite travel trailer and head out on your next camping trip. This unit easily sleeps six, and features a large slide out providing more interior space, a rear bath, a set of bunks, plus so much more!
Step inside and see the front queen bed to your right. You will enjoy wardrobes on either side of the bed along with a front exterior pass-through storage plus compartment. There is an entertainment center just off the foot of the bed for your enjoyment which can easily be viewed from any seating in the kitchen/living room.
There is a dinette and jack knife sofa slide out along the road side wall. The sofa features overhead cabinets above, and both can be made into additional sleeping space at night if needed.
The kitchen features everything you need to prepare and cook meals and snacks for your family. There is a pantry, refrigerator, three burner range with microwave oven, and a double kitchen sink making cleanup a cinch. A skylight in the center of the room helps bring in more natural light.
In the rear of this Kodiak you will find a set of bunk beds that the kids will love, and a rear corner bath featuring a tub with skylight, toilet, and sink with medicine cabinet, plus linen storage, and so much more!
Awesome experience. Shawn was great and super helpful, very knowledgeable and made things very easy and quick. - Christopher
Stock# 19275
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 28 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 7 in |
| Hitch Weight | 560 lbs |
| Dry Weight | 5091 lbs |
| Cargo Capacity | 1509 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR LED TV |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 4YDT25527JJ970113 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


