Used 2017 Dynamax DX3 37RB Motor Home Super C
Dynamax DX3 Super C diesel coach 37RB highlights:
- Dual Sink Bath
- Half Bath
- Hide-A-Bed
- Walk-Through Bedroom
- Residential Refrigerator
- Exterior Entertainment
Been daydreaming about traveling the countryside but you don't want to leave any amenities at home. From a full kitchen with a 22 cu. ft. residential refrigerator and a gas range to a closet prepped for a washer and dryer if you add that option, there are several features you will love about this coach. The Dream dinette and hide-a-bed sofa slide out even offer extra sleeping space. Just imagine enjoying the great outdoors while watching the big game on the wall-mounted entertainment center with a 32" LED TV. You can get ready for bed in the rear master bath which includes his and her sinks, now that's luxury on wheels. And the half bath is handy when you invite overnight guests. There are many more features to see, and a few options you might like to add.
Each Dynamax DX3 Super C diesel coach is built on a Freightliner M2 106 chassis for sturdy construction with gel-coat fiberglass walls, a crowned, one-piece fiberglass roof and several exterior paint options for your RV to be the talk of the campground. Inside, you will enjoy solid surface countertops with a hand-laid tile backsplash in the kitchen, hardwood raised panel cabinetry with five-piece drawer fronts, and a king size bed with a gel-infused memory foam mattress and a designer bedding package. Each model also includes the Winegard ConnecT 2.0 dome antenna, the Winegard In-Motion T4 satellite, and USB charging ports to stay connected. Looking for power, prestige and precision, choose your favorite DX3 model today!
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
Stock# UM160479
Chassis: Freightliner M2 106
| Sleeps | 7 |
| Slides | 3 |
| Length | 41 ft |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 9 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 20000 lbs |
| GVWR | 33000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 52 gals |
| Black Water Capacity | 52 gals |
| Tire Size | 275/80R22.5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 59591 |
| Engine | Cummins 8.9L ISL Turbo Diesel |
| Chassis | Freightliner M2 106 |
| Horsepower | 350 hp |
| Fuel Capacity | 100 gals |
| Wheelbase | 286 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Torque | 1000 ft-lb |
| Refrigerator Type | Residential with Ice Maker |
| Refrigerator Size | 22 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 12000 lbs |
| Axle Weight Rear | 21000 lbs |
| LP Tank Capacity | 20.3 gals |
| Water Heater Type | Aqua Hot 400D Diesel |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR 40" LED TV, BR 32" LED TV, Ext. 32" LED TV |
| Awning Info | 18' Integrated Armless with LED Lighting and Wind Sensor |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 54000 lbs |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 1FVACXCYXHHHV5358 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


