Used 2017 Entegra Coach Anthem 44B Motor Home Class A - Diesel
It's time to enjoy the comforts of home in this quad slide Entegra Coach Anthem 44B diesel motor home. From the one and half baths to the entertainment center with fireplace your standard of living will not change on the open road.
As you enter the motor home, on the passenger side there is a slide with an expandable sofa and ottomans, or you can choose an optional sofa. Next there is countertop space, a double kitchen sink, two burner range, microwave, and overhead cabinets. A pantry is next to the slide for your non-perishables.
On the opposite side of the motor home you will find a slide out with an entertainment center, fireplace and 50" LED TV, dinette with chairs, overhead cabinets, and a refrigerator.
There is a convenient half bath next to the living/kitchen area.
The bedroom offers a king bed slide and nightstands on either side of the bed. The opposite side of the motor home has a slide with a pantry that is mentioned above, a 32" LED TV, and vanity with drawers below.
Slide the master bath door open to see a corner shower and toilet on one side, and a vanity with sink and medicine cabinet on the other. Along the rear wall you will find a large wardrobe with sliding mirror doors and a washer and dryer.
Outside you can enjoy an entertainment center with a 40" LED TV, plus there is much more to see inside and out!
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Stock# 8CR1921
Chassis: Spartan K2 MtnMaster
| Sleeps | 4 |
| Slides | 4 |
| Length | 44 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 9 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 15000 lbs |
| GVWR | 49000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 62 gals |
| Black Water Capacity | 41 gals |
| Tire Size | 22.5" |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 66082 |
| Engine | Cummins ISL 450HP |
| Chassis | Spartan K2 MtnMaster |
| VIN | 4VZAU1D97HC081921 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


