Used 2017 Entegra Coach Insignia 44B Motor Home Class A - Diesel
CLICK HERE to view the FULL FLICKR ALBUM
2017 Entegra Insignia 44B Quad Slide 450HP Cummins Bath & 1/2 w/39K Miles LOADED! - $179,900.00
If you are looking for a diesel motorhome with a rear full bath and king size bed for yourself, a half bath and outside entertainment center for guests, plus luxury accommodations for all then take a look inside this Insignia 44B by Entegra Coach. Plus there are four slides!
As you enter in front of the passenger's seat to your left there is a slide out sofa or choose an expandable L-shaped sofa instead, kitchen countertops, a double sink, a three burner range with microwave above, and overhead cabinets for your dishes and things.
On the opposite side there is a second slide out in this area including an entertainment center with a 50" TV and optional fireplace, dinette with chairs including a desk, and a refrigerator.
Next is a half bath that provides an added convenience when hosting a party or bringing along extra family on your vacations.
As you continue towards the back, a third slide provides a pantry near the kitchen just before the walk-through bedroom. The bedroom features a road side slide out king size bed with nightstands and overhead storage, plus on the opposite wall continuing in the third slide there is a 32" LED TV, and a vanity with drawers below and storage above.
The full rear bath features a space savings sliding door, large vanity with sink, radius shower, toilet, washer/dryer, and a wardrobe with sliding mirror doors.
Don't forget about the outside entertainment center with TV, or the optional TV above the cab featuring two swivel captain's chairs for additional seating, plus there is so much more to see!
Chase Motorsports Coach & Trailer Sales
Dylan Thompson
1212 Brown St
Paducah, KY 42003
(270) 556-8461 - Cell
(270) 442-4273 - Office
www.chasecoach.com
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
Stock# 081488
Chassis: Spartan K2
Exterior Color: Superior Blue, Flash Point, Mahogany Red, Solar Flare
Interior Color: Bronze, Cream, Pearl
| Sleeps | 4 |
| Slides | 4 |
| Length | 44 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 9 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | Bronze, Cream, Pearl |
| Exterior Color | Superior Blue, Flash Point, Mahogany Red, Solar Flare |
| Hitch Weight | 15000 lbs |
| GVWR | 47660 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 62 gals |
| Black Water Capacity | 41 gals |
| Tire Size | 22.5" |
| Generator | Onan 10,000 watt |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 39933 |
| Engine | Cummins ISL 450HP |
| Chassis | Spartan K2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


