Used 2017 Forest River RV Berkshire 34QS Motor Home Class A - Diesel
This Berkshire 34QS motor home by Forest River features quad slide outs and a comfortable amount of living space.
As you enter the motor home, on the left side there is a slide out with a booth dinette, double kitchen sink, three burner range, microwave, overhead cabinet, and residential refrigerator. Across from the booth dinette you will find a slide out with a sofa, overhead cabinet, and adjacent to the slide there is a 40" LED TV.
The bathroom has a corner shower, toilet, sink, medicine cabinet, and linen cabinet which is great for storing towels or toiletries.
The rear bedroom has a king bed and overhead cabinet which is located within the slide out. Across from the bed you will find another slide out with a chest of drawers, 32" LED TV, and overhead cabinets with shelves. Along the rear wall there is a wardrobe which provides great storage. In the corner of the room you will also find an area that has been prepped for a two piece washer and dryer, and much more!
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
You Save: $20,157
Sale Price: $129,843
Stock# 13104
Chassis: Freightliner XCR
Exterior Color: COMES W/ BLUE OX TOW PACKAGE
| Sleeps | 5 |
| Slides | 4 |
| Length | 35 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 12 ft 5 in |
| Int Height | 7 ft |
| Exterior Color | COMES W/ BLUE OX TOW PACKAGE |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 27910 lbs |
| Fresh Water Capacity | 86 gals |
| Grey Water Capacity | 66 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Tire Size | 22.5" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 25880 |
| Engine | Cummins ISB 340HP |
| Chassis | Freightliner XCR |
| Horsepower | 340 hp |
| Fuel Capacity | 100 gals |
| Wheelbase | 206 in |
| Available Beds | King |
| Torque | 700 ft-lb |
| Refrigerator Type | 2 Door Residential |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 10410 lbs |
| Axle Weight Rear | 17500 lbs |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR 40" LED TV, BR 32" LED TV, Opt. Cab 32" LED TV, Exterior 32" LED TV |
| Awning Info | 14'7" |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 32910 lbs |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4UZAB2DT7HCHZ5118 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


