Used 2017 Forest River RV Catalina 343QBDS Travel Trailer
1 year RV Complete Included With 14 Nights of Camping on US!
This front bunkhouse Catalina model 343QBDS by Coachmen RV offers a travel trailer for the entire family to enjoy spending time away from home!
Enter the main door and find a TV entertainment center along the interior wall with a fireplace below straight inside. The sliding door to your right leads into the front bunkhouse where you will notice quad bunks with a wardrobe and entertainment center between the two. This is the perfect set up for kids.
To the left of the main entry door find a counter top breakfast bar with two stools, a large kitchen sink, three burner range with overhead microwave, and a refrigerator. You will also find plenty of storage with overhead cabinets, and lower cupboards and drawers. A pantry is located opposite just off the slide out booth dinette and sofa which creates more foot traffic space inside. You may choose an optional free standing dinette in place of the booth dinette.
Head towards the rear of this model and find a walk-thru bath featuring an angled shower and sink with medicine cabinet on the left, and a toilet with wardrobe above on the right.
Pass through a sliding door and head into the rear master bedroom where you will enjoy a queen bed slide out with nightstands on both sides of the bed. There is a corner cabinet with shelf, wardrobe, and second storage cabinet with TV top next to the private bedroom entry door.
This unit also offers exterior storage in front on either side of the bunks. You can choose an optional front queen bed with dual wardrobes in place of the quad bunks, or a third option would be to have a set of bunks and two COA cubes with bunk above, along with storage and a TV shelf, plus so much more!
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
Stock# UT280333
| Sleeps | 8 |
| Slides | 2 |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 860 lbs |
| GVWR | 9500 lbs |
| Dry Weight | 7030 lbs |
| Cargo Capacity | 2470 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 5ZT2CAZB7HT009782 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


