Used 2017 Forest River RV Cedar Creek Hathaway Edition 38FBD Fifth Wheel
Front Bath, Bed on Slide, Kitchen Island
Step inside and find dual opposing slide outs in a combined kitchen and living space. There is a free standing dinette with two lounge chairs to the left of the door. Along the rear wall enjoy more seating with a sofa, plus there is an overhead storage which is great for keeping things neat and organized. Adjacent to the sofa within the road side slide there is an entertainment center with fireplace. This slide also features the kitchen appliances.
Cook up your camp favorites easily in this Hathaway Edition fifth wheel with all that is provided. The slide out along the road side features a large pantry, three burner range with overhead microwave, extra counter space, and a refrigerator. An added bonus in the kitchen includes the island with a double kitchen sink and optional washer/dryer. Along the interior wall you will find an area that is washer/dryer prepped with shelves, and a half bath with a sink, medicine cabinet, and a toilet.
Head up the steps to the right of the main entry door and find a spacious master suite with slide out queen or king size bed, the choice is yours! There is a dresser opposite the bed along the curb side wall that also features a TV and overhead storage as well. A sliding door leads into a front master bath including a toilet, shower with seat, nice size vanity with his and her sink, medicine cabinet, plus linen storage. You will also find a full wall wardrobe for your clothing storage, shelves, plus so much more!
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Stock# 1082B
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 41 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft |
| Hitch Weight | 2295 lbs |
| GVWR | 18000 lbs |
| Dry Weight | 13824 lbs |
| Cargo Capacity | 4176 lbs |
| Fresh Water Capacity | 69 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 80 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| VIN | 4X4FCRP21HS217192 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


