Used 2017 Forest River RV Cedar Creek Silverback 37RL Fifth Wheel
BEST PRICE GUARANTEE!!
Five slides, a rear living area, cathedral ceiling in the slide outs, and a front bedroom is what you will find in the Cedar Creek Silverback 37RL fifth wheel by Forest River!
In the kitchen area there is a slide with a free-standing table and two chairs. The slide opposite has a three burner range, microwave, and refrigerator. Adjacent to the slide find a corner pantry for your canned and dry goods. With extra counter space, food prep is a breeze. Located in the middle of the kitchen is an island with a double kitchen sink, and straight in from the entry door find a handy closet.
The rear living area has two opposing slides. The first has two lounge chairs, while the slide opposite has a sofa with an overhead cabinet. Also find more seating at the love seat. Along the rear wall you are sure to enjoy the entertainment center with fireplace below.
Proceed toward the front of the fifth wheel, and head up the stairs. In the bathroom you will find a linen cabinet, toilet, shower with seat, sink, and medicine cabinet.
The front bedroom has a slide with a queen bed or you can choose an optional king bed, and shelves. Opposite the bed is a dresser, and along the front wall of the room there is a wardrobe, drawers, shelves, and an area prepped for a stackable washer/dryer, plus much more!
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
Stock# 17208
| Sleeps | 5 |
| Slides | 5 |
| Length | 42 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 11 in |
| Hitch Weight | 2250 lbs |
| GVWR | 16250 lbs |
| Dry Weight | 12889 lbs |
| Cargo Capacity | 3361 lbs |
| Fresh Water Capacity | 67 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Refrigerator Type | Residential |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR 50" LED TV |
| Awning Info | Power |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4X4FCRN22HS217608 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


