Used 2017 Forest River RV Cherokee 274DBH Travel Trailer
Double entry doors, and double bunk beds are just a few of the key features that you will find and love on the Cherokee 274DBH travel trailer by Forest River.
As you enter the front entrance, to the right you will find a queen bed with wardrobes on either side of the bed.
The main living area has a slide with a sofa and a dinette. There is an optional skylight above the dinette. On the opposite side of the trailer there is a large kitchen sink, three burner range, microwave, refrigerator, and pantry. Along the front of the living area you will also find a LCD TV mount.
The bathroom offers a sink, toilet, and tub. You will also notice a private entrance outside from the bathroom.
In the rear there are also a set of double bunk beds which provide additional sleeping space for your kids or friends that you may want to bring along.
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
Stock# UT52863
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Hitch Weight | 705 lbs |
| GVWR | 7705 lbs |
| Dry Weight | 6407 lbs |
| Cargo Capacity | 1298 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 64 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| VIN | 4X4TCKC2XHX127350 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


