Used 2017 Forest River RV Cherokee 274RK Travel Trailer
Fall in love with everything about the Cherokee 274RK travel trailer by Forest River. This model features a rear kitchen, front bedroom, and plenty of room for your family!
As you enter the travel trailer, a side aisle bathroom includes a toilet, corner shower, linen storage, and a corner vanity sink. It also includes a pocket door for entry to the bedroom.
The front private bedroom features a queen size bed with wardrobes on each side.
In the living area, there are two standard chairs just to the left of the entry door. An entertainment center and more linen storage are on the front wall of the living space. The side opposite the entry door includes a slide out. It has a sofa and a booth dinette with an optional skylight over the dinette.
The kitchen is a L-shape across the back wall and part of the entry wall. It includes a large pantry, refrigerator, counter space, corner overhead cabinets along the rear wall. Continuing on the curb side wall there is a three burner range, overhead microwave, and a large angled kitchen sink.
Outside the pass thru storage runs the width of the travel trailer near the front for your outdoor gear, plus some!
I give this dealership and all the employees there a five out of a five star rating. Everyone went above and beyond. They were so helpful with everything. I couldn't be happier with the service there! - Jon
You Save: $3,018
Sale Price: $10,981
Stock# 93703C
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Hitch Weight | 860 lbs |
| GVWR | 9980 lbs |
| Dry Weight | 6742 lbs |
| Cargo Capacity | 3238 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| VIN | 4X4TCKC22HX125947 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


