Used 2017 Forest River RV Cherokee Wolf Pup 16FQ Travel Trailer
Step inside this Cherokee Wolf Pup travel trailer by Forest River and see just how convenient and easy camping will be. Model 16FQ offers a comfortable place to sleep with a walk-around queen bed in front, and the dinette along the curb side can be transformed into sleeping for one extra guest at night.
You can easily cook light with the amenities provided. There is a two burner range, refrigerator, single sink, and pantry for storage. Speaking of storage....there is plenty throughout with overhead cabinets above the queen bed, above the dinette, and in the kitchen for all of your dishes and things.
In the very rear of this Wolf Pup model you will love the convenience of your own on board bathroom. No running with a flashlight to the camp outhouse in the middle of the night. Here you will enjoy a tub/shower, toilet, and vanity with sink, plus so much more!
This coach has been painted inside to give a coastal look.
Joel was very helpful in the sales department. - Joy
You Save: $4,951
Sale Price: $9,999
Stock# U-43359
Interior Color: Natural Mink
| Sleeps | 3 |
| Length | 21 ft 6 in |
| Ext Width | 7 ft 1 in |
| Ext Height | 9 ft 11 in |
| Interior Color | Natural Mink |
| Hitch Weight | 454 lbs |
| GVWR | 3954 lbs |
| Dry Weight | 2919 lbs |
| Cargo Capacity | 1035 lbs |
| Fresh Water Capacity | 32 gals |
| Grey Water Capacity | 23 gals |
| Black Water Capacity | 23 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| VIN | 4X4TCK612HK043359 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


