Used 2017 Forest River RV Flagstaff Classic Super Lite 832OKBS Travel Trailer
You will enjoy entertaining guests and friends on your next trip in the Flagstaff Classic Super Lite 832OKBS travel trailer by Forest River. This model features triple slides, a rear living area, kitchen island, plus so much more!
As you enter the travel trailer, to the left there is a slide with a three burner range, microwave oven, refrigerator, overhead cabinetry, pantry, and entertainment center, plus a fireplace. Along the rear wall you will find a 76" hide-a-bed sofa with two end tables and overhead storage. Along the road side wall is a slide out including two standard recliners, or choose optional Lazy Boy chairs or optional theater seating, plus a free standing dinette with chairs. The kitchen island also provides additional counter space and a double sink for easy cleanup, plus along the interior wall is an additional counter space for serving, and a pantry for more non-perishables.
Heading down the front hall you will come to the side aisle bath. Inside you will find a linen cabinet for towels or toiletries, radius front shower, sink, medicine cabinet, and a toilet.
The front bedroom has a slide with a queen bed and nightstands. Across from the bed there is a large wardrobe and a shelf. If you like, you can choose to add the optional TV which would be located next to the wardrobe.
There are plenty of overhead cabinets throughout the inside of the travel trailer, as well as exterior storage. Outside find two awnings, an outside kitchen with a refrigerator, microwave, sink, and a swing-out two burner stove, plus an optional gas grill in the rear.
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Stock# 1877289
Interior Color: TAN
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 35 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Interior Color | TAN |
| Hitch Weight | 1140 lbs |
| Dry Weight | 8451 lbs |
| Cargo Capacity | 1539 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 108 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Tire Size | 15" |
| VIN | 4X4TFLH21H1877289 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


