Used 2017 Forest River RV Flagstaff Shamrock 23IKSS Travel Trailer
!!!GREAT FOR ENTERTAINING!!!
This double slide Flagstaff Shamrock 23IKSS offers a kitchen island and plenty of space for sleeping or playing in this expandable travel trailer.
Front and rear queen tent end beds offer a shelf above the opening for extra storage. A wardrobe and nightstand are next to the rear tent end bed.
As you enter to your right there is a handy coat closet, and to your left there is an entertainment center for your inside enjoyment. Straight ahead you will find the road side slide out 60" sofa or optional hide-a-bed, plus a 44" booth dinette and overhead cabinets. You may choose the optional free standing table with chairs in place of the dinette.
Continuing around, there is a rear corner bath. The bathroom includes a vanity sink, medicine cabinet, radius shower, toilet and linen storage.
The kitchen island provides a double kitchen sink and counter space for cleaning up or serving meals. The second slide out features a pantry, refrigerator, overhead cabinets, countertops, three burner range, and an overhead microwave.
Outside exterior storage is found on three sides as well as an awning along the curb side. You may also choose an optional gas grill.
| Sleeps | 6 | Slides | 2 |
| Ext Width | 8 ft | Ext Height | 10 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 8 in | Hitch Weight | 588 lbs |
| Dry Weight | 5418 lbs | Cargo Capacity | 1170 lbs |
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
You Save: $3,000
Sale Price: $11,999
Stock# 148651
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 29 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 588 lbs |
| GVWR | 6588 lbs |
| Dry Weight | 5418 lbs |
| Cargo Capacity | 1170 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Two Queen Beds |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4X4TFLZ27HZ148651 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


