Used 2017 Forest River RV Flagstaff Super Lite 26VFKS Travel Trailer
The Flagstaff Super V Lite 26VFKS travel trailer by Forest River features a front kitchen area and two slides.
As you enter the main entrance of the trailer, along the front V-shaped wall you will find the kitchen with a three burner range, microwave, double sink, and a refrigerator. The road side slide has a pantry and hide-a-bed sofa or you can choose optional theatre seating. Across from the slide there is a dinette with an overhead LCD TV.
The side aisle bathroom has a linen cabinet for towels, a radius shower, sink, medicine cabinet, and toilet. There is also a private entrance from the bathroom into the bedroom.
In the rear bedroom the slide helps to open up the floor space. The queen bed and nightstands are located on the slide. Across from the bed you will find a large wardrobe, and along the wall you can choose to add an optional swing arm TV. There is also a private entrance door leading outside from the bedroom.
Outside you can add an optional rear ladder, and if you enjoy grilling outdoors you may want to hang out by the gas grill, and there is more!
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Stock# 27781RC
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 29 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Hitch Weight | 718 lbs |
| Dry Weight | 6392 lbs |
| Cargo Capacity | 1326 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 74 gals |
| Black Water Capacity | 37 gals |
| VIN | 4X4TFLB28HZ146031 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


