Used 2017 Forest River RV Flagstaff V-Lite 30WTBSK Travel Trailer
The Flagstaff V-Lite 30WTBSK v-nose travel trailer by Forest River features a front bunk house, an outside kitchen, dual entry, rear bedroom, plus so much more!
As you enter the main door to the right there is a pocket door entrance into the bunk house. There is a set of bunk beds on one side, a linen closet and shelves along the front v-nose wall, and a recessed TV above the top bunk on the other side.
The kitchen and living area have a slide out with a hide-a-bed sofa and booth dinette. Next to the dinette you will find a wardrobe and next to the sofa is the entertainment center. Along the curb side there is a double kitchen sink on a L-shaped countertop including a counter extension for more prep space, a three burner range with overhead microwave, and a refrigerator with shelf above.
In the bathroom you will find a tub/shower, sink, handy medicine cabinet, and a toilet. There is also a private entrance/exit door from the bathroom to outside.
The rear bedroom greets you with a queen bed slide and nightstands on either side, plus a small table. You will also find a large wardrobe and a vanity with optional TV above.
Outside you are sure to love the outside kitchen which offers a swing-out two burner stove, sink, storage, counter space, and a refrigerator. There are plenty of overhead cabinets throughout the travel trailer as well as exterior storage, a trunk door, and a bike door. You can even choose an optional gas grill, and more!
Maybe it’s me. Where I come from I can’t get help. Maybe it looks like I’m not approachable, Maybe it’s because I am old, fat and ugly. Maybe I’m invisible. But I can be standing in an aisle at Home Depot, Lowe’s, Walmart or any other place of business that is willing to take my money looking for something and have a store clerk pass by me without acknowledging me or asking if they could be of assistance. - Billy
Stock# 27865RA
| Sleeps | 8 |
| Slides | 2 |
| Length | 34 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Hitch Weight | 942 lbs |
| Dry Weight | 7671 lbs |
| Cargo Capacity | 1271 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 90 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Tire Size | 15" |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 60 |
| TV Info | Optional Bedroom TV |
| Awning Info | 21' Power |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 4X4TFLF26H1875315 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


