Used 2017 Forest River RV Forester MBS 2401R Motor Home Class C
* GET OUT AND GO CAMPING *
2017 Forest River Forester MBS 2401R Highlights:
~OPTIONS LISTED BY MANUFACTURER,ACTUAL OPTIONS MAY VARY~
The Forester MBS 2401R motor home by Forest River features double slide outs and a rear bedroom.
As you enter the motor home, above the cab you will see a 54" x 80" bunk or you can choose an optional entertainment center. In the corner of the cab there is a LED TV.
One side of the motor home has a flip counter top, single sink, three burner range, and refrigerator. The opposite side features a dinette slide out or you can choose optional recliners with cup holders, or an optional sofa with table.
The bathroom has a toilet medicine cabinet, and shower inside the bathroom area and a sink, just outside of the bathroom area.
After a fun filled day of adventure you can relax on the queen bed slide. Next to the slide you will find a wardrobe and in the corner of the room there is an optional TV. Just outside the bedroom area you will find a large wardrobe, which provides much storage, and much more!
Excellent service and kid environment! Christine was exceptionally great! I recommend these folks if you're looking to buy an RV!!!! - Jason
Stock# 91030
Exterior Color: WHITE
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Ext Width | 7 ft 11 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 4200 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Dry Weight | 9852 lbs |
| Cargo Capacity | 1178 lbs |
| Fresh Water Capacity | 35 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 22161 |
| Engine | BlueTec 3.0 V-6 |
| Horsepower | 188 hp |
| Fuel Capacity | 26.4 gals |
| Wheelbase | 171 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Torque | 325 ft-lb |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 4080 lbs |
| Axle Weight Rear | 7720 lbs |
| LP Tank Capacity | 16.6 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Basement Storage | 75 cu. ft. |
| TV Info | Living Room LED TV, Optional Bedroom TV |
| Awning Info | 16' |
| Gross Combined Weight | 15250 lbs |
| Shower Type | Standard |
| VIN | WDAPF4CC0G9682493 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


