Used 2017 Forest River RV FR3 25DS Motor Home Class A
Pictures Coming Soon!!
This Forest River FR3 25DS Class A gas motor home features a rear bath and rear bedroom with a king size bed slide out, a bunk over the cab, plus a customizable wardrobe/pantry. This motor home is ready to be your home away from home.
Stepping inside the wide entry, you will find a pantry, double kitchen sink, 32" LED TV, three burner range, microwave, and a refrigerator to your left. On the opposite side of the motor home there is a slide with a customizable wardrobe/pantry and a wrap-around booth dinette.
The rear bedroom has a king bed slide with overhead cabinets. Across from the bed you can enjoy the LED TV.
The rear bathroom has a 30" x 36" shower, sink, and a corner toilet. There is a linen closet right outside the bathroom.
Above the cab you will find a bit more sleeping space with the power fold-away bunk, and a passenger work station below, plus much much more inside!
Everyone at RV Leaders & Camping Outlet was awesome! Great buying experience. If anyone is looking to buy a cool camper and wants a smooth buying process, this is the place to go! - Ryan
You Save: $13,000
Sale Price: $54,995
Stock# A03033A
Chassis: Ford
| Sleeps | 4 |
| Slides | 2 |
| Length | 26 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 12 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 16000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 57 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Tire Size | 245/70R19.5 |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Miles | 78939 |
| Engine | V10 320HP |
| Chassis | Ford |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


